FRIGIDITA

Když je žena označena za „frigidní“, myslí se tím většinou to, že nemá chuť na sex, u sexu nic moc neprožívá, neužívá si jej. Muži často dávají ženám tuto nálepku proto, aby se zbavili frustrace z toho, že ženu nedokáží uspokojit. Přenést zodpovědnost za stav situace na ženu a označit ji za „frigidní“ je nejjednodušší řešení. Ženy tomu mnohdy samy uvěří a úplně ztratí víru, že by to někdy mohlo být lepší. Mnohem rozumnější, ale také oboustranně výhodnější by ovšem bylo, kdyby tuto situaci začali společně řešit.

Doporučuji být opravdu opatrná/opatrný s užíváním tohoto termínu. V těchto otázkách málokdy bývají věci černé nebo bílé. A navíc, už samo toto zaškatulkování může ženu úplně zbytečně frustrovat.

CO ZPŮSOBUJE FRIGIDITU

Termín frigidita znamená vlastně „chladný“. Definuje se také jako porucha sexuální touhy nebo nezájem o sex, lhostejnost, nechuť nebo nedostatek vzrušivosti. Žena pociťuje frigiditu jako nechuť, necitlivost, nedostatek vzrušení nebo necitlivost.

CO VŠECHNO MŮŽE ZPŮSOBOVAT SNÍŽENOU CHUŤ NA SEX

Odmítání sexu může mít různé důvody. Záleží také na tom, jestli se jedná o nechuť k sexu celkově, nebo se nechceme milovat jen s jedním konkrétním partnerem. Jedná-li se o konkrétního člověka, jde většinou o odraz partnerského vztahu. Vše, co se odehrává (nebo neodehrává v partnerství) se totiž odráží v milostném životě. Máme-li v partnerství dlouhodobé potíže nebo potlačujeme nějakou nespokojenost, ztrácíme schopnost se druhému otevřít. Obzvlášť u žen i zdánlivě malicherná ranní hádka může způsobit to, že se žena večer muži nedokáže oddat. Její tělo je sevřené.

KDE MŮŽEME ZAPÁTRAT

Má-li žena dlouhodobě sníženou chuť na sex nebo u sexu nic zvláštního neprožívá, je důležité zamyslet se nad tím, jestli to tak bylo vždycky.  Co vlastně prožívalo její tělo od počátku jejího milostného života. Zapátrat v paměti, jestli nějaké zkušenosti byly negativní nebo zásadní. Jaký má obecně vztah k mužům.

Dále je také dobré podívat se na to, jak je spokojená v aktuálním partnerství. Upřímně si přiznat, jaké pocity vůči svému partnerovi potlačuje, které věci neříká, i když ji třeba tíží, kde dlouhodobě strádá, co jí štve a neprojeví to. Vše co v partnerství „zahnívá“, je nevyřešené, nevyřčené, významně ovlivňuje schopnost se plně otevřít a oddat.

PŘEDSTÍRÁNÍ ORGASMU NENÍ CESTA

Předstírání orgasmu není fér ani k partnerovi ani sama k sobě. Navíc, dříve nebo později, toto přestane fungovat. Objeví se nespokojenost nebo frustrace buď u jednoho nebo u druhého. Pokud žena nezažívá orgasmus, má na výběr z několika řešení. Jedno z nich je otevřená pravdivá komunikace. Prostě to říct. Když budeme mluvit o tom, že se s naším tělem něco zřejmě děje, protože nemáme u sexu takové prožitky, jaké bychom si přály, partnera se to nemusí vůbec nijak dotknout. Je to jen informace o stavu našeho těla a prožívání.

CO S TÍM

Otevřená komunikace už udělá hodně. Ženě se uleví, není pod tlakem a cítí-li pochopení, je to první krok kupředu. Začít si zjišťovat informace je další účinný krok. Číst, sledovat tematická videa, zajít na přednášku, či seminář nebo se objednat na konzultaci k odborníkovi. Dnes je v nabídce buď sexuolog nebo sexological bodyworker – tedy terapeut, který kromě povídání také pracuje přímo s tělem. Výborně tady funguje metoda „vaginální mapování“, která pomáhá ženám zvýšit kvalitu milostného života.

NEMÁ SMYSL NECHUŤ K SEXU TAJIT

Nechuť k sexu není nechuť k partnerovi. Jde tu o psychiku, nervový systém a tělo ženy. Sexuálně neuspokojená žena začne být dříve nebo později ve svém životě celkově nespokojená. Může pociťovat náhlé výkyvy nálad, málo energie, únavu, latergii, nervozitu. Tento stav se může projevovat později i somaticky v podobě zánětů, cyst, gynekologických potíží. Nechuť k sexu má vždy nějakou příčinu a sex je přirozená potřeba. Je tedy velmi důležité nechuť k sexu řešit. Pokud je žena v partnerství, není to ale jenom její starost. Aktivní by v tomto měl být i partner. Mít zájem situaci řešit, být oporou, podpořit ženu, aby společně situaci změnili k lepšímu. Zapojí-li se oba, většinou je proces rychlejší a výsledek se dostaví dříve.

PRO MUŽE

Když nemá žena chuť na sex, nemůže za to. Často ji to samotnou také velmi trápí. Je to podobné, jako když muž nemá erekci nebo má s erekcí potíže. Nemůže za to. V obou případech je ale možné na tom společně pracovat. V první řadě tím, že nevyvíjíme na toho druhé tlak v podobě výtek, vyjadřování nespokojenosti, obviňování nebo dokonce vyhrožování (takhle to dlouho nevydržím, já to potřebuji, nemůžeš se divit, když půjdu jinam apod.). Naopak, důležité je zkoušet jiné cesty, podporovat intimní dotyk, bez tlaku na výsledek zkoumat, co dělá druhému dobře, jen se mazlit, pozorovat, kdy a jak se rodí vzrušení, a kdy a proč zase odchází a klesá. Uvědomit si, že když budeme oba chtít, nic není ztracené.

PRO ŽENY

Pro muže je sexuální spojení ve vztahu důležitým vyjádřením lásky. Vynechat ze svého vztahu sexualitu a erotiku úplně je zárukou, že dříve nebo později to vztah nevydrží. Pokud toto nechceme dopustit, MUSÍME S TÍM ZAČÍT NĚCO DĚLAT.

KDYŽ NEMÁME CHUŤ K JÍDLU, TAKÉ TO ŘEŠÍME

Je důležité říct, že nemá-li žena chuť na sex nebo jí to nic moc neříká, ve většině případů se nejedná o definitivní stav a DÁ SE ZMĚNIT. Jen je zapotřebí, začít aktivně konat a neházet flintu do žita. Samo od sebe se nezmění nikdy nic.

A dobrá rada na závěr.

Pokud cítíte vzrušení v těle, třeba u filmu, u porna nebo v jiných situacích, je s vaší TOUHOU vše v pořádku! Jen vaše tělo potřebuje jiné podněty, aby vzrušení nastoupalo a znovu se ozvala chuť na milování.

Jana Mašková Zimolová

Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů