Kdyby muži měli menstruaci, tak bychom to veděly!

Napadlo mě, že většina mužů vůbec neví, jak probíhá menstruace. Proč by to měli vědět? Dovedeš si představit, že vedle tebe leží tvůj partner, krvácí, a ty se o to nezajímáš? Dovedeš si představit, že o tom ani nemluví? Nebo, že se dokonce za to stydí? Tebe by to nezajímalo, kdyby měl u toho různé bolesti, jak mu můžeš pomoct, co pro něj můžeš udělat a tak? Třeba kdyby mu tekla krev ze zadku každý měsíc, byl by bledý, kroutil se a pospával, neptala by ses?

Já osobně si myslím, že kdyby muži měli menstruaci, tak bychom o tom teda věděly. A nejen my, celá společnost by o tom sakra věděla! Pozvedli by to, ŽÁDNÉ STYDĚNÍ. Naopak. Cítili by se jako hrdinové, co všechno musí vydržet, jak jsou stateční a rozhodně by si řekli o pomoc. Chtěli by určitě přinejmenším takové zacházení, jako když mají „rýmičku“. Právem, dle mého.

Popravdě jsem dodneška nepochopila, co to je za haluz, že se odjakživa za menstruaci stydíme. Nemluví se o ní, a dokonce ani ti naši chlapi se vůbec neptají, jak to je. V reklamách nám doporučují, abychom nosili co nejtenčí vložky, aby zezadu hlavně nebylo vidět, že je vůbec máme. Ve škole chodíme tajně na záchod, když před tím hodinu přemýšlíme, jak tu vložku skryjeme, aby se nám kluci nesmáli. NESMÁLI?! Když máme tělák, tak to je vůbec patovka. 

Každý měsíc máme různé, velké, či menší bolesti. Někdo až zvrací a vůbec nevstane z postele. Někdo má křeče, že leze po zemi. Někdo křížové, někdo v podbřišku, někdo všechno. Taky dost často bolí hlava, nohy a člověk je celkově dost vyčerpaný. Takový chřipkový stav skoro. A to nemluvím o tom, že ti několik dní vytéká z klína krev, někdy fakt dost. Cítíš to, myslíš na to, musíš si to hlídat. Když máš silnou menstruaci, tak jseš furt na záchodě nebo ve sprše. Chodíš i v noci (v lepším případě), nebo pereš prostěradla a čistíš matrace. Prostě to kape, teče, chvíli to nevíš, chvíli je to jak proud. Ale prostě chodíš do práce, funguješ, děláš, že nic, protože máš DĚLAT, ŽE NIC.

Nikoho už ani nenapadne, že by to mělo být jinak. A že je to proti přírodě a přirozenosti, a nakonec i proti logice věci.

A ženy, které o ní mluví, jsou dost často taky označovány za divný. Proč by se o tom jako mělo mluvit? Není to snad intimní věc?! Proč by se tím měli ZABÝVAT MUŽI???! (to ti řekne i žena).

Já teda nevím, ale kdyby můj partner tohle prožíval, a ještě s tím každý měsíc x let musel normálně fungovat, vstávat ve stejnou dobu, pracovat se stejným nasazením, stejně dlouho, u toho se starat o děti, a já nevím, co ještě, tak bych ho v tom teda rozhodně nemohla nechat. Za prvé bych ho obdivovala, ježišmarja krev a tolik a furt! To chce přece trpělivost a výdrž a taky schopnost něco zvládnout. A za druhé, bych ho totálně opečovala. Uložila bych ho do postele, hladila bolavý místa, nosila čaj a jídlo. Nechala ho v klidu odpočívat, stejně, jako když má rýmičku. Protože, prostě to potřebuje.

A kdybych měla firmu, rozhodně by se to zohledňovalo. Zajímalo by mě to, kdy má žena míň energie a kdy víc. Zajímalo by mě, co v jakém týdnu jí jde líp (v rámci cyklu) a jak to využít. Dala bych jí volno, nebo míň práce, nebo jinou, protože je jasný, že by pak v dalších týdnech nebyla vysílená a podrážděná z vyčerpání, ale spokojená a nabitá. To by pak celý firma šla nahoru, když by ženy byly spokojené a plné síly. Podpořené, a dokonce by se cítily respektované.

Společnost už je dneska ale tak mimo, že i na tenhle článek mi je někdo schopný říct, prosim tě, nedělej z komára velblouda. Zvládla to každá, zvládne to i dál (jako s porodama). Proč bychom to měli pitvat?! A vůbec, nepřipadá ti to dost nevhodný, dávat takovýhle fotky veřejně? Vždyť je to pohorušující! A koho to vůbec zajímá? To si nechte do kavárny.

A hodně žen mi určitě napíše: „Můj muž to dělá, nosí mi čaj a nechá mě odpočívat.“ No jo, ale viděl někdy tu krev? Ptal se někdy nebo skutečně zajímal? Já jsem fakt v životě neslyšela, že by se doma o tom bavili ze zájmu. Přitom pochopení, soucit, vůbec ta možnost to všechno říct, UKÁZAT a NE, není to nechutný! A dokonce, když to ten tvůj vnímá jako NĚCO! Líbí se mu tvoje krev, voní mu a řekne ti, že si tě váží. Chce se s tebou milovat i tak, protože je mu jasný, že když jsi dole tak hezky nakrvená, tak bys mohla být taky i hezky vzrušená (no to je taky téma!).

No nic, drahá, řeklas mi, že když už mluvím k lidem, mám mluvit otevřeně. Mám si brát témata, která jsou klidně kontroverzní a že mám říkat pravdu (i když se někomu nelíbí). Tak to říkám.

A mimochodem, mě moje krev voní. A vážím si jí, protože se cítím zdravá a plodná a hezky ženská. Vím, že je vzácná, a že je v ní síla. A kdybychom si konečně uvědomili, že některý věci můžeme VYUŽÍVAT a ne zatracovat, to by se to konečně pohlo správným směrem.

Když má žena menstruaci, zaslouží si respekt, zájem a taky pohodlí. Měla by o ní mluvit, se svým mužem, i se svými dětmi. Né, jen s dcerou, i se synem! Aby zas on pak věděl, až bude mít milou, jak jí dát tu největší PODPORU a pochopení. A muži by se měli zajímat. Protože když je šťastná žena, je šťastný každý, to už je dávno známo. A ještě když navíc, ŽENY MILUJOU OTÁZKY.

Třeba by pak ženy neměly takový stavy v tom týdnu před, ale to už je zas na další článek.

Jana Mašková Zimolová

Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů