Jak si poradit se steskem?

Jak si poradit se steskem, když vám zmizí někdo, kdo pro vás měl ve vašem životě důležité místo. Ať už živý, nebo mrtvý, zkrátka někdo, koho už nemůžete mít. Protože je pryč. Odešel.

Jak si poradit s tím pocitem, který tady po něm zůstane. S tou prázdnotou. Jako by vaší duše kousek chybělo. Jakoby po něm zbyla díra. Jakoby vám někdo něco ukradl, něco důležitého vzal. A vy chcete zpátky ty chvíle, kdy vám bylo dobře z pouhé jeho přítomnosti. Kdy jste cítili, jak se navzájem doplňujete, obohacujete. Jak jste dávali a zase přijímali a jak to pro vás moc znamenalo. Strádáte a nerozumíte tomu, proč. Proč to všechno zase nemůžete mít. A hlavně, jak se s tím vypořádat. Bloumáte, cítíte bolest, cítíte smutek. Nic už není, jako dřív. Musíte se učit žít bez něj. Učíte se neulpívat. Nebýt závislí. Přijmout věci tak, jak jsou a nechat je plynout. V duchu víte, že všechno se děje právě tak, jak se má dít. Rozumem to chápete. Ale vaše srdce, vaše duše strádá.

Jsou to chvíle, které je těžké překonat. Kdy máte oči plné slz a váš život je jak zpomalený film. Občas se vám daří, když se toho hodně děje, na chvíli zapomenout. Možná se i připadat docela šťastně.  Ale pak, když se zase zastavíte a máte prostor vnímat, znovu se ozve ten tupý pocit. Ten, který vás olupuje o spánek, krade vám pozornost a bolí.

Stesk je rovina, ze které můžete růst. Je jako zorané pole po žních. Není tam nic. Je prázdné. Je to půda, která odpočívá a která čeká, až přijde čas a bude připravená pro zasetí. A až přijdou nová semínka, zaplní prázdnotu a přinesou něco nového. Přinesou sebou sílu a hojnost. A do té doby, vám nezbývá nic jiného, než nechat to času. Protože čas, jak se říká, všechno zhojí. A čas, jako jediný, pomáhá půdě se připravit.

Tak pokud se vám stýská, nechte své slzy téct. Smutněte, truchlete, dýchejte do bolesti svého srdce. Čistěte půdu tak, aby byla připravená, aby mohlo vyrůst něco nového. Něco, co vám vaši díru zase zaplní. A pokud se to nestane, čas vám alespoň pomůže obrousit hrany, váš smutek zmírnit. A pak, pak možná zmizí docela. A zbydou jen krásné vzpomínky, za které budete vděční.

 Jana Mašková Zimolová, CSB 

Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů

21919442_1494486713944900_1813860249_n