O análním otvoru se říká, že je úložištěm strachu. Určitě znáš hlášky typu: „Máš sevřenou pr…“ nebo „Strachy jsem se málem pos…“ nebo „Máš slepíno..“ apod.
Je dokázáno, a sami na sobě si můžete vyzkoušet, že v okamžiku úleku, strachu nebo úzkosti, stahujeme podvědomě svůj řitní svěrač.
Ve stresu je náš zadeček stažený a napjatý pořád.
A ty víš, že určitou míru stresu prožíváš vlastně každý den. Neklape vám to ve vztahu? Stres. Neklape vám to v sexu? Stres. Máš hodně zodpovědnosti, povinností a nakládáš si na sebe? Stres. Zdražování? Stres.
Stres se může přenášet i v kmenových buňkách. Žili tvoji rodiče a jejich rodiče v nervech, ve strachu, v obavách? Byli úzkostlivý, bojácní, frustrovaní? Prošla tvá rodinná větev různými traumaty? Toto všechno je stres. Je uložený hluboko, hluboko v nás. Někdy tak hluboko, že si ho ani sami neuvědomujeme.
Také proto je anální otvor, to fuj místo, které smrdí a na které se nesahá, hodně spojený s podvědomím. Ukládají se v něm strachy, obavy a pochybnosti, které máme zastrčené v podvědomí, jako na nějaké skládce, abychom na ně nemuseli myslet. A hlavně, abychom je nemuseli cítit! Emoční bolest je totiž nesnesitelná. Nepříjemné pocity, jako jsou výčitky, napětí, tlak ze všech stran a pak ještě ten, co si na sebe vyvíjíme sami, vztek, úzkost? Pryč s nimi, to nechceš cítit.
Ke svému tělu často přistupuješ spíš jako k autu. Jednou za čas s ním zajedeš do servisu, zkontrolovat a dobře promazat – v lepším případě. V horším případě běžíš do opravny až ve chvíli, kdy se něco porouchá a nefunguje tak, jak má. To pak očekáváš co nejrychlejší nápravu. Jsme ochotni spolykat kdejaké pilulky a nechat do sebe tu a tam píchnout nebo říznout, jen aby všechno bylo zase ok.
Na chvíli to opravdu pomůže, ale nebylo by lepší zabývat se hlavně příčinou, abychom se důsledků nemuseli nikdy dočkat?
Příčiny a důsledky
Zadržování stolice, nezdravá strava, stres, vnitřní sevření, nesprávné návyky. To jsou příčiny.
Praskliny, pálení, zácpy, řezání, krvácení, svědění, zduření, špinění, hemeroidy. To jsou důsledky.
Anální zdraví je důležité.
Máš-li potíže s vyprazdňováním, s konečníkem, se střevy, zabývej se hlavně tím, proč se to vůbec děje.
Kde můžeš v životě ubrat? Kde ti to nefunguje tak, jak má? Je ve tvém vztahu dost lásky, intimity, je ti v něm hezky? Nakládáš si, honíš se, nedovedeš odpočívat? Cítíš pořád vnitřní pnutí něco dělat, něco řešit, nedokážeš vypnout hlavu? Měli tvoje rodiče na tebe vysoké požadavky?
Často hodně pomůže už jen, že to začneš celé jinak vnímat. Připustíš, že cesta by mohla vést nejen přes pilulky a operace, ale taky přes UVOLNĚNÍ. Ano, uvolněný anální vchod je totiž zdravý anální vchod.
Když je anální vchod sevřený a ještě se skrze něj snaží protlačit tuhá stolice – protože špatná strava – je jasné, že je tam přetlak. Pak to praská, vytlačují se hemeroidy. Zařaď do stravy to, co ji zjemní. Lžičku psyllia, chlorellu, víc zeleniny, víc pij. Uprav si sedací návyky na míse. Když jsou kosti málo rozevřené, jak se má ta stolice dostat pohodlně ven? Postav si k míse stoličku, aby se tvé kyčle hodně rozevřely. Celé pánevní dno hodně povol, uklidni se, uvolni se, nespěchej.
Naopak řídká stolice je co? Když pomineme fyzické příčiny, průjem máme, když máme nervy, strach, trému, je nám z něčeho špatně, co se nám děje v životě.
Zaveď dech a pozornost do svého konečníku
Nevíš, jak prodýchat a uvolnit své pánevní dno a své svěrače?
Udělej to takhle:
Sedni si rovně na židli. Zavři oči a sleduj svůj dech. Při prohloubeném nádechu tlač svůj konečník k židli. Při výdechu nech s úlevou svůj svěrač povolit. Vizualizuj si ve svém pánevním dně medúzu, která se při nádechu jemně rozšiřuje a při výdechu klidně vrací do své původní podoby. Touto vědomou pozorností a dechem, uvolňuj svůj konečník. A ten, stejně jako medúza, dýchá.
Všimni si, jak se celé vaše tělo uvolňuje a zklidňuje…
Pokračování je ZDE
Jana Mašková Zimolová, CSB
Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů