Vaginální mapování

Z praxe většíKdyž byla malá, tatínek jí vyhazoval do vzduchu při dětských hrách. Něco se nepovedlo, špatně jí chytil a kopla ho do rozkroku. Udělal se mu tam hematom, hodně to oteklo, musel s tím k lékaři. Při vyšetření mu zjistili rakovinu. Zřejmě ho nakopla do nádoru, to už dnes neví. Do dvou měsíců tatínek zemřel. Jak byla malá, kladla si to za vinu. Celé dětství si myslela, že ho zabila. Maminka zůstala sama se dvěma malými dětmi. Také jí to kladla za vinu. I když logicky věděla, že je to nesmysl, bylo to z ní cítit. Někoho obvinit musíme. Bylo jí 40, když za mnou přišla. Nemá ráda sex. Nedotýká se penisu, má k němu odpor, který před svým mužem skrývá. Řekl jí, že je frigidní a našel si milenku. Nikdy se skutečně nedokázala odevzdat muži. Na našem sezení je to poprvé, co to někomu říká. Stydí se za sebe.

***

Hluboko v sobě má strach ze ztráty. Jeden muž už ji opustil, když byla malá. Její obranný systém vytvořil mantinel, jako ochranu před bolestí, kterou už nechce znovu zažít.

Vzorec, který v sobě nese: penis=smrt, vinna, křehkost, obezřetnost, strach. Muž=bolest, ztráta, strádání.

Je až neskutečné, kam až práce se sexualitou sahá. 70% procent informací, které zde popisuji, vyplulo na povrch při práci s tělem, ne při povídání. Klientka si jich nebyla sama vědoma. Věděla jen, že sex pro ni je problém. Věřila tomu, co jí řekl manžel, že je frigidní. Bylo to nejjednodušší vysvětle. Při práci s tělem přicházely do vědomí vzpomínky, potlačené pocity, zasunuté trauma. Rozmotat uzlíčky, přepsat zajeté vzorce, vyčistit, nechat jít, narovnat. Odpustit si, odpustit druhým, přijmout se. Uvěřit v obrovský potenciál svého těla, uvěřit ve své možnosti kvalitně intimně žít. Udělat tlustou čáru a začít znovu, jinak. Dlouho jsme pracovaly s maketou penisu. Už jen při pohledu na něj padlo mnoho slz. Při doteku mnoho frustrujících protichůdných pocitů. Je to jako úklid v rozbouřeném těle, v rozbouřené duši.

Nejjednodušší vysvětlení přijímá mnoho z nás. Jak muži, tak ženy. Je to pohodlné. Snadno se smíříme s málem. Snadno si zvykáme na ploché, nicneříkající milostné epizody. Případně hledáme jinde. Pod pokličkou se ale skrývají řešení. Jen si dát tu práci a podívat se tam. Udělat si průzkum, zmapovat situaci. Abychom nemuseli jen přežívat, ale kvalitně naplno žít.

Jana Mašková Zimolová, CSB
Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů