Jak chceš, abych ti to udělal?

Zeptal se jí už poněkolikáté. Jednak proto, že chtěl, aby se jí to líbilo a aby si to užívala, ale také proto, aby byla šťastná. A aby i on tak mohl být šťastnější.

Bez jejího prožitku to nemělo ten správný náboj. Bylo to vlažné, někdy dost při zemi, zkrátka nebyl to sex, jaký býval.

Jenže ona to nevěděla. Nevěděla, co mu má říct. Jakoby se zavřela, nějak odpojila a nevěděla, co by jí otevřelo. Co by jí pomohlo dostat se při sexu z hlavy, víc se odvázat, uvolnit, být víc vzrušená. Nevěděla, co mu poradit, aby udělal. Spíš měla pocit, že se nedá dělat nic moc. Že je prostě taková. Míň vzrušivá. Že v ní ta touha tak nějak usnula.

Spali spolu míň a míň, trochu se to začalo podepisovat na vztahu a plíživě přicházela frustrace. Rozejít se nechtěli, měli se rádi. Ale sex je důležitý, bez něj to nejde (alespoň pro něj)! A bývaly doby, kdy to bylo fajn. Někdy dokonce divočina!

Stáhl se. Trávil víc času u počítače, když vyřídil práci, pustil si film a pak porno. To se stalo zvykem. Masturboval u porna, zatímco ona vedle v ložnici, plakala do polštáře. Protože jí chyběl. Cítila se unavená a prázdná.

O vaginálním mapování jí řekla kamarádka. Nejdřív jí to dost vyděsilo. Znělo to dost podivně a ze začátku cítila jasné ne! Když ale zhodnotila svoje možnosti, zjistila, že jich moc nezbývá. Přece nechce do konce života slzet do polštáře a cítit se vyhaslá. Je ještě mladá a mohla by si přece zase užívat, tak, jako dřív. Ta představa byla hezká.

Začala se pomalu vracet do těla. Učila se znovu cítit, vnímat svoje potřeby. Začala se pomalu znovu otevírat.

Objevila sexualitu jako něco, co se skrývá uvnitř jejího těla a ne venku.

Objevila sexualitu jako možnost, kterou si volí, která jí naplňuje, dodává sebevědomí, vitalitu a hlavně, spokojenost a radost.

Objevila sexualitu jako možnost propojení se sama se sebou, s druhým člověkem a jako zdroj.

Objevila sebe sama a svůj klín. A úctu k sobě, kterou před tím nikdy necítila.

Bylo to vidět v jejím vzhledu, v jejím držení těla, i v jejích pohybech, měla to v očích.

Bylo to vidět na dálku.

Jakoby se celá proměnila.

A on se znovu zamiloval.

Jana Mašková Zimolová, CSB                                                                                                                              Lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů